Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Sven Lidin blir ny ordförande för Vetenskapsakademien

Porträttfoto av Sven Lidin.
Foto: Johan Joelsson.

Från och med i sommar får Sven Lidin det hedervärda uppdraget att bli ordförande, så kallad preses för Kungliga Vetenskapsakademien (KVA). Den 12 februari blev han utnämnd till preses.

Sven Lidin är professor i oorganisk kemi vid Lunds universitet och har haft flera ledningsuppdrag inom universitetet. Han var bland annat dekan på Naturvetenskapliga fakulteteten under åren 2017–2022 Sven Lidin har även haft ett antal olika uppdrag inom Vetenskapsakademin genom åren. Han har bland annat suttit i, och varit ordförande för, Nobelkommittén för kemi samt kommittén för Gregori Aminoffs pris i kristallografi. 

Vid Akademiens allmänna möte den 12 februari valdes Sven Lidin som preses för en period på tre år. Preses är Akademiens högste företrädare och i rollen ingår att leda de allmänna sammankomster där ledamöterna fattar beslut om bland annat inval och priser. 

Vad innebär det för dig att bli preses i Kungliga Vetenskapsakademin?

– Det är ett roligt och spännande uppdrag och jag ser mycket fram emot att få arbeta närmare för en organisation jag lärt mig att uppskatta mycket sedan jag blev ledamot för drygt 20 år sedan. Det kommer att innebära lite mera tågresor för min del...

Vad innebär det för Lunds universitet att vara representerade på högsta posten i Vetenskapsakademin?

– Vetenskapsakademin har en tydlig ambition att vara hela Sveriges akademi, och Lunds universitet har en tydlig röst i Vetenskapsakademin. Det har alltid funnits Lundabor med ansvarsfulla uppdrag för Vetenskapsakademins ämnesklasser och kommittéer, inte minst Nobelkommittéerna, så jag ser inte att detta är någon väsentlig förändring.

I en intervju som Vetenskapsakademin har gjort om den nya ordföranden svarar Sven Lidin på vilka frågor som han brinner lite extra för och det är:

”Utbildningsfrågorna, forskningens frihet och oberoende, och inte minst sanningens framtid. Det sista har nog aldrig varit viktigare än nu. Det handlar om att vara med och sprida vetenskapens syn på verkligheten, den faktabaserade, och den är egentligen väldigt tydlig. Det finns mycket som vi vet, men det är mycket som vi inte vet också.”

Vad är Kungliga Vetenskapsakademin?

Vetenskapsakademien är en oberoende organisation vars övergripande mål är att främja vetenskaperna och stärka deras inflytande i samhället. Akademien främjar vetenskap av högsta kvalitet genom att stimulera till utveckling och förnyelse av svensk forskning, stärker vetenskapens ställning i samhället genom att uppmärksamma viktiga samhällsfrågor och granska dem ur ett vetenskapligt perspektiv samt medverkar i samarbetet kring globala frågor, med syfte att vara en internationell, vetenskaplig aktör för hållbar utveckling.

Läs mer